Používaním stránok maxivyber.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií o používaní cookies.

„Človek musí žiť v prítomnosti. Minulosť je preč a už sa nevráti. Budúcnosť zostáva mimo nášho dosahu, až kým sa nestane prítomnosťou. Spomínanie na minulosť a zamyslieť sa nad budúcnosťou je dôležité, ale len do miery, kým nám to pomáha v prítomnosti...“
Anonym

16 °CZatiahnutá oblačnosťZatiahnutá oblačnosťBratislava, SK
Reklama

Študenti STU v Bratislave vyvinuli aplikáciu, ktorá číta bločky a sleduje výdaje

Zdroj Webnoviny🕔15:30, 26. december 2017

Študenti STU v Bratislave vyvinuli aplikáciu, ktorá číta bločky a sleduje výdaje


BRATISLAVA 26. decembra (WebNoviny.sk) - Aplikácia študentov Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave číta bločky a sleduje, koľko míňate.

Vyvinuli ju študenti Fakulty informatiky a informačných technológií (FIIT) STU. Práve obdobie Vianoc a Nového roka je náročné pre peňaženky. V nákupnom ošiali niekedy zabudneme sledovať, koľko a na čo sme vlastne minuli. Tomu by mohla zabrániť aplikácia Kill Bills.

Umelá inteligencia sa priebežne učí


„Aplikácia Kill Bills vie zatriediť jednotlivé položky na bločkoch do kategórií a následne vytvárať rôzne grafy a tabuľky. Používatelia tak môžu sledovať výdavky v čase, porovnávať napríklad, koľko minuli na potraviny či pohonné hmoty minulý týždeň oproti aktuálnemu týždňu a môžu informácie aj zdieľať. Každý používateľ tak vie, koľko na čo minul,“ vysvetľuje jeden z autorov Pavol Ondrejka. Agentúru SITA informovala manažérka pre komunikáciu STU Andrea Settey Hajdúchová.

Odporúčame:
Nielen nepočujúci si budú môcť zavolať záchranku cez SMS, prezident Kiska podpísal novelu zákona

Aplikácia sa dokáže vysporiadať s rôznymi typmi bločkov i s rôznymi názvami nakupovaných produktov. Umožňuje jej to umelá inteligencia, ktorá sa priebežne učí, čo kam zaradiť.

Rozlišuje množstvo druhov tovarov


„Bločky môžu byť rôzne, a ak náhodou nevie niektorý prečítať, pomôže jej používateľ a ona si to následne zapamätá. Rovnako je to pri jednotlivých položkách. Systém dnes už vie rozlíšiť množstvo druhov tovarov, ak je napríklad na bločku slovo rožok, už vie, že má túto položku zaradiť medzi pečivo. Ak trebárs na Vianoce či na Silvestra nakupujete exotické ovocie, najskôr v databáze skontroluje, či sa s takýmto produktom už stretla a ak nie, položku nechá zatriediť po prvý raz používateľovi,“ povedal študent FIIT STU Michal Kováčik.

Odporúčame:
Vedci podrobne preskúmali záznamy zo života prvého čínskeho cisára, zúfalo hľadal elixír života

Študenti pred spustením projektu zisťovali, či je podobná aplikácia na trhu a či by o takúto pomoc ľudia mali záujem. Prieskum ukázal, že veľa ľudí by svoje výdavky rado kontrolovalo, ale len málo z nich to robí a aplikáciu by privítali.

Chyby konkurenčných produktov


Prieskum tiež ukázal, že na trhu sú konkurenčné riešenia, napríklad aplikácie Abacus, alebo Receipt Bank, ktoré však nevedia z bločku vytiahnuť položky a zatriediť ich do kategórií, prípade nefungujú dobre na slovenských bločkoch.

Aplikácia je zatiaľ dostupná v testovacej Beta verzií. Zatiaľ ju testuje úzky okruh ľudí, ktorých téma zaujíma. Študentom testovanie pomáha aplikáciu doladiť a vyriešiť prípadne problémy, ktoré môžu nastať pri používaní. Do testovania sa môže zapojiť aj verejnosť, stačí o prístup požiadať na http://kill-bills.sk. Plná verzia by podľa autorov mohla byť dostupná v priebehu roku 2018.Viac k témam: mobilná aplikácia, Slovenská technická univerzita v Bratislave, STU Slovenská technická univerzita
Zdroj: Webnoviny.sk - Študenti STU v Bratislave vyvinuli aplikáciu, ktorá číta bločky a sleduje výdaje © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.