Používaním stránok maxivyber.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií o používaní cookies.

„Jedna osoba s vierou má rovnakú silu, ako 99 ľudí, ktorí majú iba záujem“
John Stuart Mill

16 °CZatiahnutá oblačnosťZatiahnutá oblačnosťBratislava, SK
Reklama

Úradným jazykom Macedónska sa stala aj albánčina, parlament vyhovel štvrtine obyvateľstva

Zdroj Webnoviny🕔17:06, 11. január 2018

Úradným jazykom Macedónska sa stala aj albánčina, parlament vyhovel štvrtine obyvateľstva


SKOPJE 11. januára (WebNoviny.sk) - Macedónski poslanci vo štvrtok prijali zákon, ktorý ustanovuje albánčinu ako druhý úradný jazyk krajiny. Zo 120-členného parlamentu vyslovilo legislatíve podporu 69 zákonodarcov, členovia hlavnej opozičnej strany hlasovanie bojkotovali. Aby vošla do platnosti, musí ju ešte schváliť prezident.

Etnickí Albánci tvoria zhruba štvrtinu macedónskeho obyvateľstva a nový zákon im umožňuje používať albánčinu počas komunikácie s oficiálnymi inštitúciami po celej krajine.

Odporúčame:
Trumpovo vyšetrovanie porušuje medzinárodné obchodné štandardy, bráni sa Čína

Predošlá legislatíva im to umožňovala len v oblastiach, kde ich menšina tvorila viac ako 20 percent obyvateľstva. Tento zákon prijali po mierovej dohode z roku 2001 uzavretej na konci ozbrojeného konfliktu rebelov z radov etnických Albáncov a vládnych síl.Viac k témam: Albánsko, Macedónsko, úradný jazyk
Zdroj: Webnoviny.sk - Úradným jazykom Macedónska sa stala aj albánčina, parlament vyhovel štvrtine obyvateľstva © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.