Používaním stránok maxivyber.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií o používaní cookies.

„Som odhodlaná byť veselá a šťastná v každej situácii, v ktorej sa ocitnem. Naučila som sa, že väčšinu nášho trápenia a nešťastia neurčujú okolnosti, ale naša povaha“
Martha Washington

16 °CZatiahnutá oblačnosťZatiahnutá oblačnosťBratislava, SK
Reklama

Gašpar prehovoril o možnom motíve Kosíka označiť Lexu, že nariadil únos Kováča ml.

Zdroj Webnoviny🕔18:41, 11. január 2018

Gašpar prehovoril o možnom motíve Kosíka označiť Lexu, že nariadil únos Kováča ml.


BRATISLAVA 11. januára (WebNoviny.sk) – Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Ľuboš Kosík, ktorý sa podieľal na únose Michala Kováča ml. a momentálne sa nachádza vo väznici v Mali, trpí vážnymi zdravotnými ťažkosťami.

To, či a kedy ho vydajú na Slovensko, je momentálne na rozhodnutí tamojšieho ministra spravodlivosti. Slovensko s touto africkou krajinou nemá uzavretú zmluvu o vydávaní občanov. Informoval o tom dnes policajný prezident Tibor Gašpar na tlačovej konferencii, z ktorej záznam polícia zverejnila na svojej facebookovej stránke.

Odporúčame:
Kaliňák prehovoril o Kosíkovi, ktorý vyhlásil, že únos Kováča ml. osobne nariadil Lexa

Kosík hovoril o dvoch prípadoch


Gašpar priznal, že nevie, či sú Kosíkove vyjadrenia jeho, skôr si myslí, že sú sprostredkované cez tretiu osobu. Keďže má zdravotné problémy, jeho motiváciou podľa Gašpara je dostať sa do slovenskej väznice. Zároveň avizoval, že ak sa podarí exsiskára, ktorý pre denník SME uviedol, že únos prezidentovho syna riadil bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa, dostať na Slovensko, budú ho vypočúvať.

Upozornil ale, že Kosík hovoril o dvoch prípadoch – vražde Róberta Remiáša a údajne plánovej vražde svedka únosu Oskara Fegyveresa. Gašpar dodal, že nechce špekulovať o pravdivosti Kosíkovho vyhlásenia pre SME. Takisto objasnil, že právne nie je možné, aby slovenskí policajti prišli do Mali a tam ho vypočúvali. Vypočuť ho môžu iba tamojšie orgány na základe požiadavky Slovenska. To však niekedy trvá aj rok, podľa Gašpara je možné, že za ten čas ho dostanú sem.

Odporúčame:
SaS vyzýva inšpekciu, aby preverila tvrdenia expríslušníka SIS obžalovaného v kauze únosu Kováča ml.

Komunikácia s orgánmi v Mali je problémová, priznala v stredu aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Mali totiž so Slovenskom oficiálne nekomunikuje. Minister vnútra Robert Kaliňák chce využiť aj pozíciu slovenského ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ktorý momentálne predsedá Valnému zhromaždeniu OSN.

Naďalej v Mali


Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Ľuboš Kosík poslal denníku SME vyhlásenie o tom, že únos Michala Kováča mladšieho osobne nariadil vtedajší šéf SIS Ivan Lexa. Bývalý príslušník SIS Ľuboš Kosík ešte v decembri pre denník potvrdil, že bol jedným z piatich členov komanda, ktoré v roku 1995 unieslo syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča.

Kosík je podľa dostupných informácií naďalej vo väzení v africkom Mali, kde ho zadržali v novembri 2016 na základe medzinárodného zatykača. Zo Slovenska ušiel po tom, ako ho Najvyšší súd SR v lete toho roku uznal za vinného v kauze falšovania zmeniek voči bývalému obchodnému partnerovi Ľubomírovi Farenzenovi.Viac k témam: Ľuboš Kosík, SIS Slovenská informačná služba, Tibor Gašpar, únos Michala Kováča ml.
Zdroj: Webnoviny.sk - Gašpar prehovoril o možnom motíve Kosíka označiť Lexu, že nariadil únos Kováča ml. © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.